Eesti KunstimuuseumAdamson-Ericu muuseum

10 olulist küsimust ja vastust Eesti kunstimuuseumite kohta

Kuigi kunst on alati olnud meie lähedal, on kunstimuuseumis käimine endiselt paljude eestlaste jaoks üsna võõras tegevus. Nüüd, kus Eestis on aga üks Euroopa kvaliteetsemaid kunstimuuseume KUMU, on igal eestlasel põhjust külastada kunstimuuseume rohkem.

Alljärgneva nimistuga vastame me mõningatele pakilistele küsimustele, mis muuseumihuvilistel olla võivad, et aidata sul muuta muuseumikülastus mõnusamaks ning loodetavasti ka võtta ära mõningaid kahtlusepilvi.

1. Kas muuseumis käimine maksab palju?

Muuseumis käimine pole sugugi kallim kui kinoskäik! Esiteks, muuseumitel on palju erinevaid tasuta sissepääsu päevi – näiteks on 18. mail rahvusvaheline muuseumipäev, mil on võimalik muuseumisse tasuta minna. Samuti võivad mitmed kaardid anda soodustusi.

Eesti Kunstimuuseumi filiaalides on täispilet 20 eurot, mitmel pool on ka sooduspiletid, mis on näiteks 6 eurot. Samuti on valikus perepileteid, mis annavad võimaluse kogu perel koos külastada muuseumit. Valikuid on rohkelt ning kindlasti ei ole muuseumi külastamine ülemäära kallis.

2. Mida muuseumis teha saab?

Muuseumis saab tegelikult teha palju enamatki kui lihtsalt vaadata eksponaate, kuigi muidugi on eksponaadid tähelepanu keskmes. Kunstimuuseumid on mõeldud aga palju enamaks: õppimiseks ja loomiseks.

Muuseumites toimub rohkelt haridusprogramme, mille eesmärk on ärgitada noori rohkem looma, kuid workshop’e tehakse isegi täiskasvanutele – näiteks toimuvad muuseumites kunstikursused ning mitmel pool saab meisterdada erinevaid asju.

Tihti toimuvad ka kontserdid, lavastused ja palju muud põnevat. Kunst ei ole ainult maalid ja skulptuurid: kunstimuuseumites toimub kõik, mis on vähegi seotud loominguga.

3. Kas muuseumis on igav?

Nagu eelmisest vastusest võid näha, siis muuseumis ei ole kohe kindlasti igav! Kui lähed eksponaate vaatama, siis on tegelikult suur osa kogu tegevusel iseendasse süübimisel: see on suurepärane viis, kuidas mõelda iseenda loometegevusele ning ammutada inspiratsiooni.

Alati on aga võimalik osaleda erinevatel kursustel või tegevustes, mida mainisime ka ülalpool – muuseumid ei ole kindlasti vaiksed kohad, seal on alati midagi põnevat teha.

4. Kas muuseumisse tasub minna üksi?

Absoluutselt! Muuseumis võib käia nii üksi kui sõprade või perega – pileteid müüakse mõlema olukorra tarbeks. Üksi käies on võimalik eriti palju aega võtta selleks, et liikuda oma tempos ning mõtiskleda rohkem või teha isegi märkmeid oma mõtetest. Nii on võimalik kunsti süübida paremini, seega on loomesõpradel lausa soovitatud vahel külastada kunstimuuseume ka üksi.

5. Kas muuseumis on midagi teha ka lastel?

Paljud muuseumid korraldavad ka lastele erinevaid tegevusi, alates haridusprogrammidest kuni erinevate õpitubadeni, kus tehakse praktilisemaid asju. Eesti kunstimuuseumite üks eesmärke on süvendada noorte kunstilembust ning seepärast on paika pandud väga põhjalikud haridusprogrammid. Samuti on lastel võimalik muuseume külastada palju soodsamalt!

6. Millised on Eesti parimad muuseumid?

Oleme kokku pannud listi 5 parima Eesti muuseumi kohta oma teises postituses, kuid laias laastus võiks öelda, et Eesti Kunstimuuseumi filiaalid on ühed kõige silmatorkavamad ning parima valikuga kunstimuuseumid. Siiski on aga üle Eesti palju muuseume, mis ei jää sugugi oma kvaliteedilt allapoole, seega kui vähegi võimalik, külasta kindlasti ka oma kodukandis olevaid muuseume!

7. Mida muuseumis müüakse?

Igas muuseumis on väike sektsioon, kust on võimalik osta erinevaid asju, samuti on võimalik vahel osta erinevaid eksponaate. Eesti Kunstimuuseumi lehel on olemas isegi aga eriline e-pood, mille vahendusel on võimalik osta muuseumi kaupa, nende hulgas:

  • raamatuid;
  • teoste reproduktsioone;
  • meeneid – postkaardid, järjehoidjad jne.

8. Kas kunstimuuseumis on ka Eesti kunstnike näituseid?

Absoluutselt! Enamikes Eesti kunstimuuseumites on ka Eesti kunstnike teosed üleval ning mõned muuseumid – nagu Adamson-Ericu muuseum – on spetsiifiliselt mõeldud teatud kunstniku jaoks. Mõned muuseumid kajastavad nii Eesti kui välismaa teoseid, seega on valik väga rikkalik.

9. Kas muuseumit saab külastada ka erivajadustega külaline?

Kui asi puudutab Eesti Kunstimuuseumi filiaale, siis on erivajadustega külalistele rohkelt võimalusi. Esiteks, kõikide muuseumite juures on mugavad parkimiskohad puudega inimese kaardiga autodele. Teiseks, muuseumid korraldavad erinevaid programme vastavalt külastaja vajadustele, seega on programmis võimalused nii nägemis-, kuulmis-, intellekti- kui ka liitpuudega inimestele. Kunstimuuseumite põhimõte on lihtne: kunst on mõeldud kõigile ning see puudutab meid kõiki.

Eriprogramme korraldatakse ka nägemispuudega inimestele, kelle jaoks on olemas helindatud kirjandustõlked, reljeefsed teosed ja palju muud taolist.

10. Kust leida rohkem infot toimuvate näituste kohta?

Kõige parem viis, kuidas leida infot tulevate näituste kohta, on külastada Eesti Kunstimuuseumite veebilehte, kus on üleval näituste kalender kogu infoga tulevaste näituste ja ürituste kohta.