Eesti KunstimuuseumAdamson-Ericu muuseum

Digitaalne kunst meie ümber: 5 moodsa kunsti näidet

Ei saa salata, et traditsiooniline kunst on tänapäeval väiksema tähelepanu keskpunktis, samas kui moodne graafiline kunst muutub aina populaarsemaks. Muutunud on kunsti meediumid ning isegi see, kuidas kunstnikud õpivad või oma oskuseid lihvivad – tänapäeval on selleks palju digitaalseid lahendusi.

Digitaalne kunst on aga samamoodi kunst nagu nö traditsioonilised stiilid. Kui tahad ammutada inspiratsiooni, siis siin on 5 näidet sellest, kuidas digitaalset kunsti on kasutatud erinevates erivaldkondades väga põnevalt ning mitmekesiselt.

1. Animeeritud filmid

3D filmigraafika ning CGI-tehnika on muutnud kinokülastajate kogemusi tundmatuseni. Filmid on realistlikumad kui eales varem ning nüüd suudetakse tänu digitaalsele kunstile tuua filmielamus vaatajale nii lähedale, et tal on tunne nagu ta oleks ise filmi sees. Tänu CGI-tehnikale suudetakse aga luua fantastilisi elukaid ning põnevaid efekte, mida poleks veel paarkümmend aastat tagasi suudetud luua.

2. Videomängud

Videomängud on üsna sarnased filmidele, kuid selle kategooria puhul on kogu toote sisu reaalselt eelkõige graafika. Mängutootjad panustavad aina rohkem sellesse, et luua paremaid graafilisi elamusi ning tuua mängijatele elamusterohke kogemus.

Paljud mängutootjad on hakkanud ka ümber kujundama oma vanu mänge selleks, et pakkuda tänapäevasemat moodsa graafikaga lahendust. Hea näide on üks aegade kõige populaarsemaid veebimänge RuneScape, mille originaalne “klassikaline” versioon on küll tänini populaarne, kuid millest on loodud ka uus versioon, mis on eelkõige tabav oma imekauni graafikaelamuse tõttu.

3. Kasiinomängud

Kasiinomängudele mõeldes terendavad silme ees kõva häälega kolisevad metallist mänguautomaadid, ruletilauad, pokkerikaardid ja muu taoline. Tänapäevased internetikasiinod on aga tundmatuseni muutunud ning seda üksnes tänu graafilisele disainile.

Eesti internetikasiinodes on tüüpiliselt valikus sadu videoslotte – nii nimetatakse ilusama graafikalise lahendusega mänguautomaate. Uued videoslotid on parema värvilahenduse, efektide ja animatsioonidega ning tihti sisaldavad need isegi animeeritud filmiklippe ja muud taolist, et anda mängijale põnevam mängukogemus.

Kasiinomaailm ei ole küll midagi, mida tavapäraselt seostaks kunstiga, kuid ometigi tõestavad need uuendused, kuidas moodne digitaalkunst on muutnud tohutult tervet tööstust.

4. Mood

Kui vaadata kaugemale arvutiekraanist, siis võib märgata, kuidas digitaalne kunst on muutnud isegi moemaailm. Kujuta ette näiteks erinevaid piltidega dressipluuse või t-särke: taoliseid realistlike piltidega riideid ei olnud võimalik leida veel mitmekümne aasta eest, kuid tänapäeval on see enamgi kui populaarne disainisuund kogu moetööstuses.

Ehkki endiselt on ka traditsioonilised moeloomingud populaarsed, ei saa salata, et digitaalne kunst on muutnud seda, kuidas moeteoseid luuakse ning inimesteni tuuakse.

5. Raamatud ja illustratsioonid

Kõigele lisaks ei ole ka väga suur ime, et kirjandusmaailm on samamoodi teinud läbi suure muudatuse. Tänu digitaalse kunsti võidukäigule on tänapäeval võimalik luua illustratsioone märksa lihtsamalt, mis tähendab ühtlasi seda, et raamatute hinnad võivad kohati olla isegi soodsamad, samas kui graafika kvaliteet on isegi parem.

Need viis on mõned näited sellest, kuidas digitaalne kunst on mõjutanud meie ümber olevat maailma. Kui vaatad pisut enda ümber ringi, on üsna kindel, et leiad digitaalse kunsti mõjutusi ka enda ümbert.