Eesti KunstimuuseumAdamson-Ericu muuseum

Eesti kunstimuuseumite A & O: kõik, mida peaksid teadma

Eesti võib küll olla väike riik, kuid loometegevus on alati olnud meie riigis hinna sees. Nii võib ka leida Eestist mitmeid kunstimuuseume, mis üllatavad oma sisukate ja unikaalsete näituste poolest. Kui sa otsid parasjagu infot selle kohta, milliseid kunstimuuseume võiks külastada, loe alljärgnevat põgusat juhendit, kus toome välja Eesti ühed kõige paremad kunstimuuseumid, mis annavad sulle kindlasti soovitud loomeinspiratsiooni sõõmu.

1. KUMU

Kumu on vaieldamatult kõige olulisem kunstimuuseum Eestis, olles avatud 2006. aastal ning vaid paar aastat hiljem võitnud lausa Euroopa aasta muuseumi tiitli. Tegemist on Eesti kõige moodsama kunstimuuseumiga, mis näitab rahvusvahelisel tasandil meistriklassi oma kvaliteetsete näitustega ning mitmete haridusprogrammide ja muude tegevustega, mis aitavad kunsti hoida Eestis populaarsena.

Kumu on väga suur, kuid toimib sisuliselt järgnevalt:

  • kolmandal ja neljandal korrusel on eesti kunsti kogud, mis ulatuvad lausa paarsada aastat tagasi;
  • viiendal korrusel on kaasegse kunsti galerii.

Kui kolmandal korrusel on põhirõhk kuni Teise maailmasõjani ja neljandal korrusel on nõukogude okupatsiooni aegne looming, siis kaasegse kunsti korrusel võib näha kõike.

Kusjuures, oluline rõhk on nii eesti kui välismaa kunstil, kuna umbes pooled näitustest on rahvusvahelised, pooled aga eesti kunsti looming.

Kumu on samas ka haridus- ja meelelahutuskeskus, kus tegeldakse kunstielu edendamise ja loometööga üleüldiselt.

2. Kadrioru kunstimuuseum

Kui Kumus on suur rõhk ka eesti kunstil, siis Kadrioru kunstimuuseum on ainus muuseum Eestis, mis on täielikult pühendunud välismaisele kunstile. Peamine rõhk on Lääne-Euroopa ja Vene kunstil – kokku on muuseumil lausa umbes 9000 kunstiteost, mõned neist pärit ka mitmesaja aasta tagant.

Kauniste teoste näitamiseks on kunstimuuseumis püsiekspositsioon ning tihtipeale näidatakse vanemaid Euroopa teoseid erinevatel näitustel. Muuseumi peamine rõhk on seega üleüldiselt vanemal välismaisel kunstil.

Kõige tähelepanuväärsem on fakt, et muuseum asub Kadrioru lossis, mis on üks kõige kaunimaid lossihooneid Eestis ning asub ka väga heas paigas, mis on pidevalt turistide poolt külastatud.

3. Mikkeli muuseum

Mikkeli muuseum, mis avati juba eelmisel sajandil, on eriti eripärane, kuna tegemist on Eesti ainsa muuseumiga, mille ekspositsioonid põhinevad erakollektsionääri kunstil.

Mikkeli muuseum kuulub Kadrioru kunstimuuseumi juurde, täiendades seda põnevate välismaisete teostega, mis on pärit eelkõige Teise maailmasõja järgsest perioodist. Muuseumi peamine rõhk on erakogul, kuid aeg-ajalt näidatakse ka laiemaid perspektiive, kõik selleks, et näidata kunsti personaalsemat külge ning tuua inimesteni ka välismaise kunsti pärleid.

4. Niguliste muuseum

Tallinna vanalinnas olev Niguliste kirik on paljudele tuntud, kuid mida paljud ei tea, on see, et seal asub tänapäeval hoopis Niguliste muuseum. Niguliste muuseum keskendub sakraalkunstile, mis on pärit eelmise sajandi algusest.

Niguliste muuseumi kõige unikaalsem omadus on kahtlemata selle paiknemine endises kirikus – juba ainuüksi see muudab muuseumi külastamise põnevamaks. Mis puudutab muuseumi eksponaate, siis kõige olulisemal kohal on erinevad skulptuurid, näha saab ka vanu hauaplaate ja palju muud huvitavat. Keda huvitab ajalugu, naudib kindlasti Niguliste muuseumi näituseid.

5. Adamson-Ericu muuseum

Eestis on ka mitmeid isikumuuseume, kus näidatakse teatud kunstniku töid. Üks kõige säravamaid näiteid on Adamson-Ericu muuseum, mis avati juba 1983. aastal ning tegutseb tänini, seda Eesti Kunstimuuseumi tiiva all.

Kuna tegemist on isikumuuseumiga, on selle peamine eesmärk hoida ja tutvustada Adamson-Ericu loomingut. Hoone teisel korrusel on püsinäitus, kus on näidatud kõige tähtsamaid teoseid, mujal hoones on aga vahetuvad näitused. Lisaks korraldatakse tihtipeale seminare või muud taolist, et edendada Eesti kunstimaastikut.

Kõik need 5 muuseumit kuuluvad Eesti Kunstimuuseumi juurde ning on head näited Eesti kunsti paremikust. Kui soovid nautida loomingulist puhkust, külasta kindlasti neid viite, et tutvuda põnevate teostega ja ammutada isegi inspiratsiooni.